Katalogi norm czasu pracy stanowią wewnętrzny dokument Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, który służy do ustalenia niezbędnego nakładu czasu pracy na wykonanie produktu przy określonych warunkach organizacyjno-technicznych.
Pracochłonności prac szacuje się według rozmiaru zadania roboczego i opisanych w Katalogu norm czynników zmiennych charakteryzujących określone stopnie trudności. Przeprowadzona przez ORWLP w Bedoniu weryfikacja norm polegała na rejestracji badań chronometrażowych w celu zbadania korelacji dotychczas funkcjonujących czynników zmiennych z czasem wykonania. W przypadku potwierdzenia takiej korelacji przypisano nowe czasy wykonania, przywracając w ten sposób w normach informację o niezbędnym nakładzie czasu na wykonanie zadania roboczego. W przypadku braku takiej korelacji wymagane było opracowanie nowych norm czasu pracy od podstaw.
Opracowanie nowych norm wymagało określonej liczby badań chronometrażowych, na podstawie których ustalano nowe czynniki zmienne i ich wpływ na czas wykonania. Zgodnie z zasadami opracowywania norm wielkości tych czynników uznaje się za prawidłowe po osiągnięciu zakładanej średniej dokładności przewidywania. Dla prac ręcznych i maszynowo ręcznych została ona ustalona na poziomie 11%, a dla prac mechanicznych – 10%. Pełne opracowanie nowych norm dla prac w zagospodarowaniu lasu dotyczyło czyszczeń wczesnych i późnych oraz pielęgnacji upraw (wykaszania). Stąd szacowanie pracochłonności tych zadań odbywa się na podstawie nowych tabel stopni trudności i nowych kodów czynności. W przypadku pielęgnacji upraw (wykaszania) zaistniała potrzeba wyróżnienia aż VI stopni trudności, ze względu na istotne różnice pracochłonności pod względem występujących czynników zmiennych, mających zasadniczy wpływ na normę czasu (większy od średniego błędu przewidywania) – w tym przypadku od rodzaju uciążliwych roślin oraz procentowego ich pokrycia na uprawie. Dla zabiegów czyszczeń takimi czynnikami są: pielęgnowany gatunek drzew, procent roślin utrudniających wzrost gatunkom docelowym uprawy/młodnika, procent usuwanych drzew wadliwych/niepożądanych z gatunków docelowych.
Ze względu na różne kombinacje wystąpienia istotnych czynników zmiennych określających pracochłonności prac pielęgnowania upraw, młodników i gleby (wykaszanie) ich katalogowy kod czynności, stopień trudności i współczynnik do normy ustalany jest na podstawie danych z szacunku terenowego przygotowanym kalkulatorem. Jest to narzędzie wspomagające wykonanie poprawnego i szybkiego szacunku dla każdej planowanej pozycji wymagającej zabiegu.
Pozostałe, prawie wszystkie normy wprowadzone do znowelizowanego Katalogu wynikały z pomiarów chronometrażowych wykonanych dodatkowo podczas badań weryfikacyjnych. Opracowanie zawiera również normy oznaczone jako tymczasowe, do czasu opracowania normy metodą analityczną (w oparciu o bezpośrednie obserwacje chronometrażowe).
Przygotowany w ten sposób Katalog norm czasu dla prac wykonywanych w zagospodarowaniu lasu – w oparciu o metody analityczne (bezpośrednie obserwacje w terenie), opracowanymi normami dla prac ręcznych i ręczno-maszynowych z błędem statystycznym ± 11%, a dla mechanicznych ± 10% oraz z napięciem norm wynoszącym 100%, co oznacza iż 1 normogodzina jest zbliżona do godziny zegarowej – jest narzędziem dającym możliwość rzeczywistej wyceny wartości danej pracy w oparciu o stawki godzinowe, kalkulowane dla prac w zagospodarowaniu lasu.
ORWLP w Bedoniu monitoruje zmiany prawne, organizacyjne i techniczne w celu bieżącego dostosowywania norm czasu pracy do zmieniających się warunków wykonywania zadań roboczych.