25.03.2025 r., w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile odbyło się spotkanie Stałej Komisji ds. współpracy z firmami usługowymi z sektora usług leśnych.
Podczas obrad omówiono szereg istotnych kwestii dotyczących współpracy RDLP z firmami usługowymi oraz wyzwań stojących przed sektorem usług leśnych.
W szczególności poruszono następujące zagadnienia:
– Przedstawiono kryteria klasyfikacji obszarów na terenie RDLP w Pile w kontekście wzmocnienia ochrony zasobów przyrodniczych oraz tworzenia starolasów.
– Wykonawcy poinformowali o utworzeniu „Branżowego Centrum Umiejętności” przy Technikum Leśnym w Tucholi. Dyrektor RDLP wyraził chęć współpracy i wsparcia w opracowaniu programów szkoleń.
– Omówiono wyniki postępowań przetargowych na 2025 r.
– Wykonawcy wyrazili zainteresowanie szkoleniami organizowanymi przez Nadleśnictwa, które pomogłyby w polepszeniu współpracy. Poinformowano, że Nadleśniczowie zostaną zobowiązani do informowania RDLP o organizowanych spotkaniach przy współpracy i udziale ZUL.
– Przedstawiciele ZUL podnieśli temat weryfikacji jakości usług realizowanych przez Nadleśnictwa. Dyrektor RDLP zapowiedział wdrożenie systemu monitorowania jakości oraz realizacji zapisów umownych.
– Poinformowano o uruchomieniu przez PGL LP Portalu Usług Leśnych, który powstał z myślą o przedsiębiorcach leśnych.
– Omówiono procedurę wznowienia certyfikacji FSC, która powinna zakończyć się w II kwartale 2025 r.
– Poinformowano o trwającym pilotażowym programie wdrożenia fotooptycznej metody pomiaru surowca drzewnego. Poinformowano również o pracach kontrolnych wykorzystania pomiarów drewna z maszyn wielooperacyjnych. Wykonawcy pozytywnie ocenili to rozwiązanie i zadeklarowali chęć wsparcia testów.
– Omówiono procedowanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wniosku o włączenie kwalifikacji „Pozyskanie drewna pilarką łańcuchową” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
– Przeanalizowano przypadki wypadków wśród pracowników ZUL, podkreślając konieczność ich niezwłocznego zgłaszania do Nadleśnictw.
– Przekazano informacje o wdrożeniu nowych standardów technologii wykonawstwa prac dla gospodarki łowieckiej, szkółkarstwa oraz ochrony przeciwpożarowej.
– Wykonawcy poruszyli kwestię stosowania w procedurach przetargowych kryteriów pozacenowych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług, w szczególności kryterium samodzielnej realizacji.
– Poinformowano, że Nadleśnictwa z terenu RDLP będą zachęcane do zawierania umów dwuletnich.
– Dyrektor RDLP zapowiedział, że w postępowaniu na usługi leśne nie będą tworzone pakiety specjalistyczne związane z pozyskaniem drewna, a nadleśnictwa będą zachęcane do dzielenia zamówienia na pakiety obejmujące minimum dwa leśnictwa.
– Przedstawiono prezentację Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych dotyczącą sytuacji na rynku usług leśnych po postępowaniach przetargowych.
– Wykonawcy zgłosili postulat weryfikowania Zakładów Usług Leśnych w zakresie personelu. Zgodnie z obowiązującą umową, Zamawiający może zlecić Wykonawcy cykliczne przekazywanie dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie osób skierowanych do realizacji zamówienia.
– Postanowiono, że RDLP zweryfikuje procedury związane ze zgłaszaniem podwykonawstwa prac, po otrzymaniu wzoru dokumentacji na kolejny rok z DGLP.
– Zdecydowano, że jednostki RDLP w Pile zostaną poproszone o zgłoszenie uwag do projektu OSTWPL na kolejne lata, które zostaną przekazane do zespołu odpowiedzialnego za opracowanie dokumentu.