Portal Usług Leśnych
Lasów Państwowych

RDLP w Toruniu – Spotkanie Komisji Wspólnej

W dniu 08.07.2024 r., w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu odbyło się Spotkanie członków stałej komisji ds. współpracy z firmami świadczącymi usługi z zakresu gospodarki leśnej, powołanej Zarządzeniem nr 54/2024 i 56/2024 Dyrektora RDLP w Toruniu.

Zebranie otworzył Dyrektor Włodzimierz Pamfil witając wszystkich obecnych i przedstawiając tematy, które powinny zostać poruszone na bieżącym i kolejnych spotkaniach tj.: planowanie prac leśnych wobec rosnącej funkcji społecznej lasu oraz wyłączeń lasów cennych przyrodniczo oraz postępowań na wykonawstwo usług z zakresu gospodarki leśnej w 2025 roku :

  • Pakiety pozyskaniowe

Przedsiębiorcy zgłosili postulat dotyczący likwidacji pakietów pozyskaniowych i pakietowanie usług z zakresu pozyskania i zagospodarowania lasu w obrębie leśnictwa, bez wyłączania powierzchni pod tzw. pakiet harwesterowy. Wywiązała się dyskusja na temat stosowania zrębów zupełnych wobec promowania funkcji społecznej lasu.

Przedsiębiorcy leśni wskazywali, że dla utrzymania właściwego poziomu zatrudnienia istotne jest wykonywanie w ramach jednej umowy całego zakresu prac, zarówno hodowlanych jak i pozyskaniowych, ponieważ umożliwia wykorzystanie zasobów osobowych przez okres całego roku. Nie jest istotna wielkość czy wartość takiego pakietu.

  • Opcje

Prawo opcji w obecnie stosowanej formie, wiąże się z ryzykiem, iż zlecona zostanie dowolna czynność w takim rozmiarze, że wykonawca nie będzie w stanie jej zrealizować samodzielnie w terminie ujętym w zleceniu. Podczas dyskusji ustalono, że dotychczas stosowano opcje w sposób rozważny, a wprowadzenie dopłat do pozyskania drzewostanów dotkniętych klęską zmniejszyło ilość cięć przygodnych.

  • Kary umowne

Przedstawiciele zakładów usług leśnych zwracali uwagę na katalog kar ujęty w umowie. Zdaniem przedsiębiorców kar które mogą dotyczyć działań lub zaniechań zamawiającego powinno być więcej, aby zachować równowagę stron. 

  • Rażąco niska cena

Oferty z ceną poniżej 30% wartości szacunkowej lub średniej otrzymanych ofert nie powinny być przyjmowane, ponieważ tak dalekie odchylenia nie mogą znaleźć uzasadnienia.

  • Redukcja

Wykonawcy zgłaszają, że nie wszystkie wyceniane w kosztorysie czynności są zlecane w trakcie realizacji umowy. Dopuszczalny poziom redukcji, wynoszący 30% jest problematyczny z uwagi na konieczność zabezpieczenia sił i środków.

  • Termin zlecenia

Zdarzają się trudności z wykonaniem całości zlecenia, a powód tego nie zawsze leży całkowicie po stronie wykonawcy. Zgłoszono postulat aby w miarę możliwości modyfikować zlecenia, zamiast naliczać kary umowne.

  • OSTWPL

Wykonawcy zgłaszają potrzebę zapoznania się z obowiązującym standardem usług leśnych na 2025 rok, aby przygotować się do ofertowania usług w przetargu.

  • Umowy wieloletnie

Z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z rynkiem usług, przemysłem drzewnym i przepisami związanymi z prawem pracy wykonawcy nie rekomendują organizowania postępowań na usługi obejmujące okres dłuższy niż 1 rok.

  • Pozacenowe kryteria oceny ofert

Przedsiębiorcy zgłaszali fakt ofertowania pakietów przez zakłady o niewystarczającej sile przerobowej, co skutkowało późniejszym posiłkowaniem się podwykonawcami. Widzą rozwiązanie problemu w dodatkowym punktowaniu ofert, gdzie wykonawca zobowiązuje się samodzielnie wykonać kluczowy zakres zamówienia tj. pozyskanie.

  1. Wyrób sortymentów

Wykonawcy zgłosili problem ze zrywką sortymentów o długości 1,20 m wymagających pracy ręcznej.

Nadchodzące wydarzenia

Linki

Przejdź do treści