Portal Usług Leśnych
Lasów Państwowych

Jednolite procedury weryfikacji przestrzegania zapisów umów na usługi leśne

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził do stosowania Zarządzenie nr 29 z dnia 20 marca 2025 roku w sprawie weryfikacji przestrzegania zapisów umów na usługi leśne. Przedmiotowy dokument wprowadza jednolite procedury weryfikacyjne oraz minimalne okresy ich wykonania w oparciu o zapisy umowne znajdujące się we wzorze umowy na usługi leśne.

Co do zasady nadleśnictwa w sposób ciągły monitorowały i monitorują jakość wykonywanych prac leśnych oraz realizację zapisów umownych. W tym względzie nie zachodzą żadne zmiany organizacyjne. Celem zarządzenia jest ujednolicenie procedur i umożliwienie podejścia systemowego, w tym uzyskiwanie statystyk z wykonywanych działań w zakresie umów, ze względu na ryzyka – głównie w zakresie pozyskiwania drewna.

Zarządzenie wprowadza Kartę Weryfikacji, pozwalającą w prosty sposób ocenić realizację umowy.
W przypadku gdy jednostki organizacyjne wprowadziły własne wzory kart, których treść pozostaje w zgodności
z zapisami przedmiotowego zarządzenia, mogą w dalszym ciągu korzystać ze swoich wzorów lub uzupełnić je
o brakujące elementy. Zakres weryfikacji ujęty w zarządzeniu wywodzi się wprost z wzorcowej umowy na usługi leśne i stanowi minimalny zakres podlegający ocenie. Jednostki organizacyjne mogą rozszerzać zakres weryfikacji.

Weryfikację można prowadzić w trybie doraźnym lub planowym. Zakłada się, że w większości przypadków weryfikacja będzie prowadzona w trybie doraźnym, poprzez pracowników właściwych do prowadzenia działań kontrolingowych w nadleśnictwach, w taki sposób, aby wszystkie umowy na usługi leśne zostały zweryfikowane.

Ilość weryfikacji w oparciu o ww. dokument to:

  • dla umów krótszych niż 6 miesięcy – minimum 1
  • dla umów dłuższych niż 6 miesięcy – przynajmniej 1 na każde półrocze.

Oczywiście stosowanie jednolitych procedur nie wyłącza bieżących działań kontrolingowych wykonywanych przez pracowników nadleśnictw, a jest jedynie ich uzupełnieniem pozwalającym na obiektywną ewaluację realizacji umów na usługi leśne.

Istotnym punktem weryfikacji jest dopuszczenie, jako obserwatora, delegatów reprezentujących stowarzyszenia zrzeszające przedsiębiorców leśnych – w przypadku wykonywania weryfikacji planowych. Punkt ten jest realizacją postulatów jednego z ww. stowarzyszeń i ma na celu podkreślenie transparentności działań PGL LP. Obserwatorzy nie posiadają “prawa głosu” oraz wpływu na przebieg kontroli, nie mogą być to również przedsiębiorcy i osoby przez nich zatrudnione (zarządzający i pracownicy ZUL), którzy składali oferty w nadleśnictwie prowadzącym weryfikację. Zakłada się, że w każdej rdLP odbędzie przynajmniej 1 kontrola planowa, na którą zostaną zaproszeni delegaci.

DGLP do końca kwietnia planuje zorganizowanie spotkania z przedstawicielami rdLP i zainteresowanych nadleśnictw, w celu zebrania informacji o stosowaniu zarządzenia oraz wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, które mogły pojawić się podczas wykonywania weryfikacji.

Pod koniec roku nastąpi weryfikacja funkcjonowania zarządzenia oraz procedur.

Nadchodzące wydarzenia

Linki

Przejdź do treści